بهترین زبان برای برنامه نویسی چیست و چطور شروع کنیم؟

شاید این سوال برای بسیاری از افرادی که قصد شروع دارند پیش بیاید که چطور میتوان برنامه نویس شد و بهترین سورس و منبع برای برنامه نویس شدن کجاست و نقطه ی شروع کجاست و اصلا برنامه نویس شدن خوب است یا وقت تلف کردن است ؟

برای یافتن پاسخ سوالات بالا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بازار کار در کدام زبان برنامه نویسی بهتر است ؟

ما در این اموزش به طور کلی در رابطه با پول بحث زیادی نمیکنیم دلیل را در یک داستان کوتاه به شرح زیر بیان میکنم :

فرض کنید یک تخته 20 متری در عرض 20 سانتی متر روی زمین صاف قرار دارد ، اگر به شما 20 میلیون بدهند حاظرید از روی ان به طول رد شوید ؟

حال اگر همین تخته روی ساختمان 20 طبقه قرار گیرد چطور ؟

فرض کنید خدایی ناکرده یکی از عزیزانتان در ساختمان 20 طبقه روبرویی قرار دارد و اتش سوزی رخ داده تنها راه عبور شما از همان تخته است و هیچ پولی در کار نیست حال چطور ؟

همانطور که در داستان و مثال بالا دیدیم چگونه انجام دادن مهم نیست و چرا انجام میدهیم مهم است ، پول به طور عمده در تمام زبان های برنامه نویسی وجود دارد و بسته به ذهنیت شما ، تخصص شما ، میزان توانایی های شما دارد .کشور ایران و نه تنها ایران در کل نقاط دنیا به برنامه نویسی نیازمندند چون هرکس از علم برنامه نویسی بی بهره باشد بی سواد تلقی میشود !

در گذشته این طور بیان میشد که هرکس زبان انگلیسی و هرکس کار با کامپیوتر بلد نباشد بی سواد محسوب میشد اما حال هرکس اصول پایه برنامه نویسی را بلد نباشد بی سواد تلقی میشود !

چطور بهترین زبان را انتخاب کنیم ؟

در قدم اول برای شروع زبان برنامه نویسی نگاهی به خود بیاندازید و دقت کنید تا چه حد نظم برایتان اهمیت دارد ؟ برای مثال زبان جاوا یک زبان به شدت سخت و جدی است و کوچکترین اشتباه ممکن است برنامه ی شما را مختل کند که باجا گذاشتن یک کامای ساده این اتفاق رخ داده است.

اگر جزو ان دسته افرادی هستید که محدودیت های این مدلی را دوست ندارید و جز دسته افرادی هستید که جزئیات برایتان مهم نیست بیشتر اهمیت به کلیت ماجرا میدهید ، برای مثلا جاوا System و system را دو دستور متفاوت می داند اما در زبان پایتون به هیچ وجه این شکلی نیست.

در قدم سوم حالتان به چه بخشی خوب است و دوست دارید ؟ ندای درونیتان چه میگوید ؟ طراحی سایت ، طراحی اپلیکیشن اندروید و … در هرکدام حال بهتری داشتید بی درنگ انتخابش کنید.

به فکر بازار امروز به هیچ وجه نباشید ، بازار امروز در کسب و کار های اینترنتی برای امروز است و فردا و موقعی که شما یک زبان را یاد بگیرید تغییر خواهد کرد .

سردرگمی و شک!

برای شما هم شاید این سوالات مطرح شوند.

من که به هیچ وجه اکادمیک برنامه نویسی و اصول برنامه نویسی را فرا نگرفته ام پس چطور شروع کنم ؟

حتما نیاز نیست که تحصیلات اکادمیک داشته باشید ، گوگل بزرگترین منبع برای پیدا کردن تمام منابع از تمام نقاط دنیاست !

تنها یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی به من کمک خواهد کرد ؟

در تمامی زبان های برنامه نویسی ، اصول پایه یکسان می باشد ، تنها تفاوتی که زبان های برنامه نویسی باهم دارند نوع پردازش ، سرعت و شکل نوشتاری کدهای ان است.

فرض مثال در زبان php برای چاپ از کلمه ی echo میتوانید استفاده کنید و خروجی را با استفاده از هاست در مرورگر ببینید اما در جاوا به وسیله ی نرم افزار ها با کلمه ی System.out.print خروجی را در پردازشگر نرم افزار مشاهده کنید.

اصل در تمام زبان های سطح بالا یکسان است و با یادگیری یک زبان و اصول کامل شما قادر به استفاده از تمامی زبانها خواهید بود.

چقدر زمان لازم است تا برنامه نویس شویم ؟

تنها با روزی 30 دقیقه اموزش دیدن ، بعد از گذشت حدود 2 الی 3 ماه شما قادر خواهید بود تا به دنیای برنامه نویسی پا بگذارید ، تنها به شرطی که هر روز بدون وقفه 30 دقیقه از وقت خود را برای یاد گیری این اصول قرار دهید .

منابع آموزشی ایرانی بهتر است یا خارجی ؟

بسته به نیاز شما و بسته به شما و سطح دانش زبان شما چه اموزش ایرانی و فارسی چه اموزش انگلیسی میتوانند به شما کمک کنند فقط و فقط کافی است وقت خود را با حوصله برای فراگیری زبان مورد علاقه خود قرار دهید.

پیشنهادات و توصیه های ما!

اگر تمایل به اپلیکیشن نویسی برای گوشی های هوشمند دارید در سال 2017 گوگل رسما از زبان برنامه نویسی جدید به نام فلاتر رو نمایی کرد ، فلاتر یک زبان سطح بالای جدید است که به وسیله ی ان شما میتوانید اپلیکیشنی بنویسید که هم در سیستم عامل اندروید و هم ios به درستی کار کند ! تنها با یک زبان برنامه نویسی شما قادر خواهید بود هر دو برنامه را داشته باشید!

اگر تمایل به کار های حرفه ای در سطح وب دارید و دوست دارید بدون کدنویسی زیاد سایت طراحی کنید میتوانید از زبان php و سیستم وردپرس استفاده کنید .

اما اگر از این محدودیت ها اذیت میشوید میتوانید از زبان پایتون و کتابخانه جنگو استفاده کنید.

جالب است بدانید که اپلیکیشن های