بهترین زبان برای برنامه نویسی چیست و چطور شروع کنیم؟

شاید این سوال برای بسیاری از افرادی که قصد شروع دارند پیش بیاید که چطور میتوان برنامه نویس شد و بهترین سورس و منبع برای برنامه نویس شدن کجاست و نقطه ی شروع کجاست و اصلا برنامه نویس شدن خوب است یا وقت تلف کردن است ؟

برای یافتن پاسخ سوالات بالا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بازار کار در کدام زبان برنامه نویسی بهتر است ؟

ما در این اموزش به طور کلی در رابطه با پول بحث زیادی نمیکنیم دلیل را در یک داستان کوتاه به شرح زیر بیان میکنم :

فرض کنید یک تخته 20 متری در عرض 20 سانتی متر روی زمین صاف قرار دارد ، اگر به شما 20 میلیون بدهند حاظرید از روی ان به طول رد شوید ؟

حال اگر همین تخته روی ساختمان 20 طبقه قرار گیرد چطور ؟

فرض کنید خدایی ناکرده یکی از عزیزانتان در ساختمان 20 طبقه روبرویی قرار دارد و اتش سوزی رخ داده تنها راه عبور شما از همان تخته است و هیچ پولی در کار نیست حال چطور ؟

همانطور که در داستان و مثال بالا دیدیم چگونه انجام دادن مهم نیست و چرا انجام میدهیم مهم است ، پول به طور عمده در تمام زبان های برنامه نویسی وجود دارد و بسته به ذهنیت شما ، تخصص شما ، میزان توانایی های شما دارد .کشور ایران و نه تنها ایران در کل نقاط دنیا به برنامه نویسی نیازمندند چون هرکس از علم برنامه نویسی بی بهره باشد بی سواد تلقی میشود !

در گذشته این طور بیان میشد که هرکس زبان انگلیسی و هرکس کار با کامپیوتر بلد نباشد بی سواد محسوب میشد اما حال هرکس اصول پایه برنامه نویسی را بلد نباشد بی سواد تلقی میشود !

چطور بهترین زبان را انتخاب کنیم ؟

در قدم اول برای شروع زبان برنامه نویسی نگاهی به خود بیاندازید و دقت کنید تا چه حد نظم برایتان اهمیت دارد ؟ برای مثال زبان جاوا یک زبان به شدت سخت و جدی است و کوچکترین اشتباه ممکن است برنامه ی شما را مختل کند که باجا گذاشتن یک کامای ساده این اتفاق رخ داده است.

اگر جزو ان دسته افرادی هستید که محدودیت های این مدلی را دوست ندارید و جز دسته افرادی هستید که جزئیات برایتان مهم نیست بیشتر اهمیت به کلیت ماجرا میدهید ، برای مثلا جاوا System و system را دو دستور متفاوت می داند اما در زبان پایتون به هیچ وجه این شکلی نیست.

در قدم سوم حالتان به چه بخشی خوب است و دوست دارید ؟ ندای درونیتان چه میگوید ؟ طراحی سایت ، طراحی اپلیکیشن اندروید و … در هرکدام حال بهتری داشتید بی درنگ انتخابش کنید.

به فکر بازار امروز به هیچ وجه نباشید ، بازار امروز در کسب و کار های اینترنتی برای امروز است و فردا و موقعی که شما یک زبان را یاد بگیرید تغییر خواهد کرد .

سردرگمی و شک!

برای شما هم شاید این سوالات مطرح شوند.

من که به هیچ وجه اکادمیک برنامه نویسی و اصول برنامه نویسی را فرا نگرفته ام پس چطور شروع کنم ؟

حتما نیاز نیست که تحصیلات اکادمیک داشته باشید ، گوگل بزرگترین منبع برای پیدا کردن تمام منابع از تمام نقاط دنیاست !

تنها یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی به من کمک خواهد کرد ؟

در تمامی زبان های برنامه نویسی ، اصول پایه یکسان می باشد ، تنها تفاوتی که زبان های برنامه نویسی باهم دارند نوع پردازش ، سرعت و شکل نوشتاری کدهای ان است.

فرض مثال در زبان php برای چاپ از کلمه ی echo میتوانید استفاده کنید و خروجی را با استفاده از هاست در مرورگر ببینید اما در جاوا به وسیله ی نرم افزار ها با کلمه ی System.out.print خروجی را در پردازشگر نرم افزار مشاهده کنید.

اصل در تمام زبان های سطح بالا یکسان است و با یادگیری یک زبان و اصول کامل شما قادر به استفاده از تمامی زبانها خواهید بود.

چقدر زمان لازم است تا برنامه نویس شویم ؟

تنها با روزی 30 دقیقه اموزش دیدن ، بعد از گذشت حدود 2 الی 3 ماه شما قادر خواهید بود تا به دنیای برنامه نویسی پا بگذارید ، تنها به شرطی که هر روز بدون وقفه 30 دقیقه از وقت خود را برای یاد گیری این اصول قرار دهید .

منابع آموزشی ایرانی بهتر است یا خارجی ؟

بسته به نیاز شما و بسته به شما و سطح دانش زبان شما چه اموزش ایرانی و فارسی چه اموزش انگلیسی میتوانند به شما کمک کنند فقط و فقط کافی است وقت خود را با حوصله برای فراگیری زبان مورد علاقه خود قرار دهید.

پیشنهادات و توصیه های ما!

اگر تمایل به اپلیکیشن نویسی برای گوشی های هوشمند دارید در سال 2017 گوگل رسما از زبان برنامه نویسی جدید به نام فلاتر رو نمایی کرد ، فلاتر یک زبان سطح بالای جدید است که به وسیله ی ان شما میتوانید اپلیکیشنی بنویسید که هم در سیستم عامل اندروید و هم ios به درستی کار کند ! تنها با یک زبان برنامه نویسی شما قادر خواهید بود هر دو برنامه را داشته باشید!

اگر تمایل به کار های حرفه ای در سطح وب دارید و دوست دارید بدون کدنویسی زیاد سایت طراحی کنید میتوانید از زبان php و سیستم وردپرس استفاده کنید .

اما اگر از این محدودیت ها اذیت میشوید میتوانید از زبان پایتون و کتابخانه جنگو استفاده کنید.

جالب است بدانید که اپلیکیشن های گوگل رسما با زبان فلاتر نوشته شده اند ، سایت های بزرگی مثل دیجیکالا در ایران با زبان php نوشته شده اند و اینستاگرام نیز با جنگو نوشته شده است.

بسته به تمایل خود میتوانید بدون درنگ از همین حالا یک موفقیت خلق کنید!

اگر هنوز هم سردرگمی دارید میتوانید از تیم کدپز به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید!