بک لینک چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد ؟

تقریبا میتوان گفت بک لینک یا backlink یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سئو است ، اولین فاکتور تولید محتوای اصولی و بعد از تولید محتوا ، بک لینک سازی یکی از اصولی ترین روش ها و تاثیرگذار ترین روش ها برای دریافت جایگاه عالی در گوگل می باشد.

پیشنهاد میشود اگر نمیدانید سئو چیست ، حتما مقاله ی سئو چیست را از سایت بنده مطالعه فرمایید.

در رابطه با قدم اول سئوی اصولی یعنی تولید محتوا پیشنهاد میکنم مقاله ی تولید محتوای خوب چه ویژگی هایی دارد ، از زبان سجاد حسین زاده را مطالعه فرمایید.

لینک چیست ؟

لینک (link) یا پیوند در اینترنت به این معناست که شما یک عکس ، نوشته ، فایل را به جای دیگری وصل کنید ، لینک انواع مختلفی دارد ، لینک های دانلودی برای دانلود ، لینک های لنگری برای هدایت به مکان خاصی از صفحه ، لینک های ایمیلی یا تماسی که به هنگام کلیک کردن ، تماس میگیرن یا هدایت به ایمیل فرستادن میشوند و دسته ی اخر ، لینک های هدایت کننده به صفحات دیگر ، ما در این مبحث بیشتر بر روی نوع اخر لینک ها صحبت خواهیم کرد.

بک لینک چیست ؟

در پاراگراف قبلی به توضیح این پرداختیم که لینک چیست ، حال میخواهیم به زبانی ساده به توضیح بک لینک (backlink) بپردازیم . بک لینک همان لینک است اما با این تفاوت که بجای سایت اصلی شما از سایتی دیگر ان را دریافت کنید ، برای دریافت نمونه ی واقعی این موضوع میتوانیم به نمونه زیر توجه کنید ، سایتی که شما در حال خواندن مقاله هستید ، سایت mortezaafzali.ir است وقتی من به سایتی مثل codepaz.com از سایت شخصی خودم لینک دهم ، بک لینک ثبت خواهد شد.

پس ساده ترین نمونه ی بک لینک این شد که ارجاع دادن از سایتی به سایت دیگر.

تاثیر بک لینک بر روی سایت چیست ؟

بک لینک سازی میتواند تاثیر شگرفی بر روی افزایش رتبه ی سایت شما در گوگل داشته باشد ، اما این تاثیر چگونه اتفاق می افتد ؟

در زبان محاوره یکی از مطمئن ترین روش های خرید ، تایید گرفتن از زبان مردم است ، فرض مثال هنگامی که من برای اولین بار میخواهم از دیجیکالا خرید کنم ، شما به عنوان فردی که از دیجیکالا خرید انجام داده اید ، پیشنهاد میدهید که حتما این خرید را انجام دهم ، با این کار اطمینان بیشتری نسبت به خرید پیدا خواهم کرد.

گوگل هم به همین منوال هنگامی که ببنید سایتی دیگر به سایت شما لینک داده است ، تاییدیه ی قوی بر روی محتوای شما خواهد گذاشت و باعث افزایش رتبه ی شما در صفحات گوگل خواهد شد.

چگونه بک لینک سازی کنیم ؟

حال که متوجه شدیم بک لینک چیست و چه تاثیری بر روی سئو سایت دارد ، بیاید به این بپردازیم که چگونه میتوان بک لینک ساخت ؟

در ایران یکی از حرفه ای ترین روش هایی که میتوانید بصورت رایگان بک لینک ساخت ، ساخت وبلاگ ها و تولید محتوا در وبلاگ ها و استفاده از بک لینک های مناسب در محتوای وبلاگ ها است.

شاید بار ها در بحث بک لینک سازی کلمه ی انکرتکست (anchor text) را شنیده باشید ، انکرتکست به این معناست که شما با چه عنوانی بر روی صفحه ای لینک داده اید ، اگر در ابتدای مقاله دقت کرده باشید ما با کلمه ی کلیدی تولید محتوای خوب چه ویژگی هایی دارد به صفحه ای از سایت کدپز لینک داده ایم ، کلمه ای که لینک شده است را انکرتکست می نامیم .

سوال : ایا میتوان بر روی عکس هم بک لینک ثبت کرد ؟

قطعا بر روی عکس ها نیز میتوان بک لینک ثبت کرد ، اما بهترین نوعی که میتوان از ان به نحو احسنت استفاده کرد کلمه ی کلید واژه ایست ، از بک لینک در تصاویر برای تبلیغات سعی کنید استفاده کنید ، در صفحاتی که احساس میکنید مقاله ی نوشته شده ی شما حذف نمیشود توصیه نمیشود از لینک دادن به عکس استفاده شود.

لینک داخلی یا لینک خارجی چیست ؟

ما در ابتدای این مقاله به توضیح این پرداختیم که لینک چیست .

در سئو ما از دو نوع لینک استفاده میکنیم .

لینک داخلی چیست ؟

نوع اولی که ما استفاده میکنیم لینک داخلی است ، لینک داخلی یعنی ارجاع دادن به صفحات مختلف یک سایت و ایجاد گردش بین مقالات سایت اصلی . برای درک بهتر این موضوع میتوان به مقاله ی مفید و موثر فریلنسر کیست ؟ لینک داد ، این مقاله در همین سایت نوشته شده است و کاربران را به همین سایت اما صفحه ی دیگری هدایت میکند . پس ما در این بحث متوجه شدیم که لینک داخلی چیست .

لینک خارجی چیست ؟

به نگاهی ساده میتوان تفاوت backlink را با outlink یا لینک خارجی با مثال زیر توضیح داد :

شما از دید پدر خود فرزند او هستید ، اگر فرزندی داشته باشید از دید شما ، شما پدر ان فرزند هستید ، در بحث outlink یا لینک خارجی این است ، وقتی من از سایت شخصی خود به سایتی دیگر لینک میدهم ، لینکی ایجاد کرده ام که کاربران از سایت من خارج میشود و به ان سایت هدایت میشوند ، اما از دید ان سایت بک لینک ایجاد شده است ، یعنی کاربران از صفحات دیگر از سایت های دیگر به سایت ان شخص مراجعه کرده اند .

امیدوارم به زبان ساده توانسته باشم بحث بک لینک سازی و لینک سازی خارجی را توضیح داده باشم.

لینک های follow و nofollow

در اوایل سال 2019 گوگل به رسمیت اعلام کرد که توجهی برایش ندارد که لینک های شما از نوع follow باشد یا nofollow اما follow و nofollow چیست ؟

در ساخت لینک اگر جایی دیدید که کلمه ی nofollow به کار رفته است به این معناست که به ربات های گوگل به هیچ عنوان اجازه ندهید تا وارد ان لینک ها شوند و ان سایت را بررسی کنند ، اما لینک ها به صورت معمولی بر روی حالت follow یعنی اجازه برای این دارند که وارد شوند و مورد بررسی قرار دهند . این دستور تنها کاربرد اصولی برای کنترل ربات های گوگل داشت که امروزه از روش های منسوخ شده و تقریبا بی تاثیر خواهد بود.

در صورت نیاز به توضیح بیشتر لطفا از طریق کامنت ها با من در ارتباط باشید.

پایدار باشید.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *