استارت موفق شدن در کسب و کار

برای خیلی از دوستان دیدن سورس کدهای برنامه هایی که برنامه نویسان انتشار داده اند گنگ و گیج کننده است و از انها ترس دارند!

برنامه نویسی و شروع چند روزه ی این کار بسیار سخت و طاقت فراست ، اما بعد از چند قدم شیرین و جذاب میشود.

شروع اتفاقی

من در ابتدا که شروع به طراحی سایت کرده بودم بصورت کاملا اتفاقی طی یک داستان زیبا با وردپرس آشنا شدم، برادر من مهندس محمد افضلی به عنوان برگزار کننده ی مسابقه ی سازه های ماکارانی انتخاب شده بود. تلفن همراه برادرم خواب و خوراک رو از ما گرفته بود و نمی‌گذاشت حتی یک ساعت آرامش داشته باشیم، مدارس استان تهران مدام در حال تماس گرفتن بودن که آقای افضلی شرایط مسابقه به چه نحو ؟ چه کارهایی باید انجام بدیم ؟ چطور میشه که به مسابقه ورود پیدا کرد.

من هم از اینکه ارامشم گرفته شده بود خیلی ناراحت بودم این داستان برای سال 89 90 هست که گفتم و به برادرم پیشنهاد دادم که براش یک سایت بزنم ، بصورت کاملا اتفاقی مواجه شدم با وردپرس و با وردپرس خیلی ساده یه سایت برای برادرم راه اندازی کردم و بعد از گذشت چند روز اموزش های طراحی قالب وردپرس رو رایگان داخل اینترنت پیدا کردم! از اون زمان بود که بصورت حرفه ای شروع به طراحی سایت با وردپرس کردم.

از بچگی علاقه ی زیادی به کامپیوتر و کارهای کامپیوتری داشتم وقتی برادرم کلاس های کامپیوتر میرفت و یا حتی با کامپیوتر کار میکرد ساعت ها بدون اینکه مدرسه برم ، خیره میشدم به مانیتور و میدیدم داره چیکار میکنه و از حافظه ی تصویریم استفاده میکردم.

بعد از اینکه وارد مدرسه شدم و اموزش های ریز ورد ، پاور پوینت ، اکسل و … رو بصورت کاملا تجربی یاد گرفتم . موقعی که سایتی طراحی میکردم با اینکه سن کمی داشتم بجای تشویق کردنم بهم میگفتن مرتضی این کارهایی که میکنی هیچ نتیجه ای نداره و اینده نداره ، من هم بدون توجه به حرف های دیگران با عشق و علاقه ی بیشتری کار میکردم.

چند وقتی بود که وردپرس رو حرفه ای یاد گرفتم و اموزش های فتوشاپ برای طراحی سایت رو دیدم و شروع کردم به دوستان اطرافم اموزش دادن، بعد از اون اموزش ها موفق شدم چندین مجموعه برای خودم بسازم ، مجموعه ی طراحی سایت ، مجموعه ی انتشار مقالات مربوط به گیم! اما چه فایده اون زمان بخاطر سن کمی که داشتم فکر میکردم نباید هیچ اسمی از خودم نباید منتشر بشه و با اسم های عجیب غریب کار کردم . الان که کدپز رو راه اندازی کردم قدم های ریز ، تجربیات ریز، رشته ی تحصیلیم که مرتبط با کارم و خیلی چیز های دیگه باعث شدن تا موفق بشم.

شکست عامل پیروزی

تمام چیزهایی که بالا نوشتم همشون مراحل خوشایندی بودن ، شکست خوردنم وقتی با هویت ناشناس کار میکردم و وقتی که تیم انتشار مقالات گیم های روزم رو از دست دادم باعث شد به خودم بیام و بهتر فکر کنم و بهتر کار کنم، هویت اصلیم رو سعی کردم با کدپز جا بیندازم و از صفر شروع کنم .

مشکلات هدیه ی خداست به ما تا بتونیم ازشون سربلند بیرون بیایم و تجربه کنیم برای قدم های محکم برداشتن.

با مشکلات اقتصادی چه کنیم ؟

همه ی ما اشنایی با مشکلات اقتصادی ، سیاسی و …. داریم ولی خب اشنایی داشتن و هیچ کاری از دستمون بر نیومدن چه فایده ای داره ؟ اگه دقت کنیم اطرافمون رو کسایی که موفقن و پولدارن به هیچ وجه دزدی نکردن! صادقانه کار کردن و تلاش کردن !

یکی از سخنرانی های دارن هاردی رو یک روز داشتم گوش میدادم میگفتش که افراد موفق میبینن بقیه چیکار میکنن اونها اون کار ها رو انجام نمیدن!

دقیقا همین رو روی تیم خودم کدپز پیاده سازی کردم و رفتار های خودم رو باهاش اصلاح کردم . دیدم معجزه اتفاق افتاد!

خیلی از دوستان اخبار ها رو دنبال میکنن ، فیلم میبینن ، اهنگ های غمگین گوش میدن، اینها هموشن خوبن اما نکته اینجاس وقتی اخبار میبینی کلا دپرس میشی و کار نمیتونی کنی چون تمام مشکلات رو نشون میده اخبار، توی اکثر فیلما افراد پولدار و موفق با دزدی موفق شدن! چون اگه با صداقت موفق بشن افراد معمولی و بیننده ها اصلا خوششون نمیاد از این ماجرا! اهنگای غمگین گوش دادن باعث میشه تا شما فقط ذهنتون رو درگیر کنید.

شما هم برای موفق شدن ببینید دیگران چه کارهایی انجام میدن ، دقیقا شما اون کارها رو انجام ندید قطعا به موفقیت میرسید.

اتصال نقطه ها از دید استیوجابز

در یکی از سخنرانی های استیوجابز راجب به نقطه ها و اتصالشون توی زندگی صحبت کرد و زندگی خودش رو به چالش کشید ، گفت وقتی که دانشگاه رو ترک کرده بصورت کاملا اتفاقی با کلاس خطاطی مواجه شده و رفته سراغ اون کلاس ، بعدها که درحال طراحی مکینتاش بوده از تجربیاتش داخل کلاس خطاطی برای طراحی فونت استفاده کرده و ویندوز اون ایدش رو کپی کرده و امروزه کامپیوتر های شخصی با فونت های زیبایی هستن.

این اتصال های کوچیک در ابتدای راه مشخص نمیشن ، اما وقتی قدم های ریزی برداریم میبینیم که موفق میشیم.

من اموزش های کوتاه زبان های برنامه نویسی رو قدم به قدم و طی 7 سال یاد گرفتم الان وقتی دوستام بهم میگن مرتضی خیلی سخته میگم دیدنش برای شما الان سخته ، من قدم به قدم طی زمانی که داشتم شروع به یاد گیری کردم ، شما هم قطعا امروز شروع کنید موفق تر از من خواهید بود .

مقایسه ممنوع!

شما برای شروع کسب و کار انلاین خود و یا هرکاری هرگز قدم صفر رو با قدم صد دیگران مقایسه نکنید!!

قدم صفر و جایگاه صفر خودتون رو ببینید و بهبود بدید ، بدون فکر کردن به قدم های صد دیگران و مقایسه با زندگی افراد دیگه.

یکی از دوستانم داشت زندگیش رو با پسرعموش مقایسه میکرد که اون الان این سن رو داره و این کار رو میکنه و من دارم کار خودم رو میکنم از نظر من اون موفق تره، بهش گفتم دوست من سن پسرعموت رو ببین سن خودت رو ببین ، جایگاه پسرعموت تو سن تو جایی بود که توهستی ؟ گفت نه ، همین که گفت نه به خودش اومد و دید قطعا اینده ای که داره موفق تر از پسرعموشه!

اینجور مقایسه ها زندگی خودمون رو عقب میندازه ، هرکس قرار زندگی کنه و تجربیات جدیدی به دست بیاره پس بدون ترس همین الان از حریم امنتون خارج بشید و بدون فکر کردن به هیچ چیزی شروع به کار کنید.

شاید خوندن مقاله ی درباره ی کدپز هم برای شما و برای راه اندازی کسب و کارتون جذاب باشه.

پایدار باشید.