نقشه ی سایت ( sitemap ) یک راهنمای کامل از سایت شما با پسوند .xml است که در اختیار موتورهای جستجوگر قرار میگیرد.

این فایل دارای تمامی صفحات سایت شما است . اهمیت این فایل برای لینک‌های سایت و آخرین زمان بروز رسانی سایت است که در اختیار موتورهای جستجوگر قرار میگیرد.

اهمیت sitemap

سایت مپ اهمیت صفحات شما را مشخص می‌کند. خزنده‌های گوگل هر کدام معیارهای خودشان را برای تشخیص صفحات دارند. میتوانید صفحاتی را به‌عنوان صفحات مهم تر به گوگل معرفی کنید تا بتوانید روی سئو این صفحات بیشتر کار کنید و از رقیبانتان پیشی بگیرید. مطالب موجود در سایت که قصد بروز رسانی آن‌ها را دارید و یا مطالبی که به تازگی برای سایت خود نوشته‌اید با استفاده از نقشه ی سایت (sitemap) به گوگل معرفی می شوند. هرلحظه که به‌روزرسانی انجام می‌شود خزنده های گوگل به سایت شما می آیند و سایت را بررسی می‌ کنند یا به اصطلاح صفحات را  index می‌ کنند.

چرا باید از نقشه ی سایت ( Sitemap ) استفاده کنیم؟

برای مشخص کردن تمام صفحات و اولویت بندی تمامی صفحات باید از نقشه ی سایت استفاده کنیم ، اگر جای گوگل باشید و با یک سایت بدون نقشه مواجه شوید قطعا سردرگم خواهید شد . با سایت مپ می توانید تمامی صفحات خود را ثبت یا ایندکس کنید . برخی از صفحاتی که لینک سازی درستی نشده اند هم در فایل سایت مپ موجود است.

نکته : در آپدیت های جدید گوگل ثبت شدن یا index شدن براساس کیفیت محتوایی صفحات است و ربطی به تعداد درخواست های ارسال شده برای ثبت یا وجود صفحات در sitemap ندارد.

نحوه ساختن نقشه ی سایت  ( Sitemap )

برای ساخت یک نقشه ی خوب در وردپرس کافی است از افزونه های مختلف مانند google xml sitemap یا افزونه های سئو مانند یوست استفاده کنید. البته الزامی به استفاده کردن از افزونه نیست شما می توانید از سایت هایی مانند xml-sitemaps برای ساخت نقشه ی سایت خود کمک بگیرید.

نقشه ی ویدئویی سایت

برای ثبت کردن ویدئوهای خود در نتایج گوگل می توانید از سایت مپ مخصوص برای ثبت کردن ویدئوها استفاده کنید این قابلیت در افزونه ی rank math pro وجود دارد.

نحوه اضافه کردن نقشه ی سایت ( Sitemap ) به گوگل

  1. ابتدا به Google search console بروید.
  2. sitemap را از ستون سمت چپ انتخاب کنید.
  3. در سمت راست گزینه ای را مشاهده می کنید به نام  add a new sitemap
  4. با وارد کردن آدرس URL سایت در این قسمت ، به راحتی نقشه سایتتان را وارد search console کرده اید.

پیشنهاد می کنم برای دریافت اطلاعات بیشتر به دوره آموزش رایگان سئو مراجعه فرمایید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *