دوره جامع سئو

برای بسیاری از دوستان رسیدن به نتایج ( یعنی رتبه‌ی یک در صفحه‌ی اول ) در گوگل بسیار سخت است ، گوگل بیشترین ورودی کاربران را دارد ، پس بسیار ارزشمند است که بتوانید سایت خود را سئو کنید تا در نتایج ارزشمند ( یعنی کلماتی که زیاد جستجو می‌شوند ) در گوگل دیده شوید .

سئو چه کمکی به من می‌کند؟

برای بسیاری از افراد این تفکر غلط رایج است که سئو تنها رسیدن به صفحه‌ی اول گوگل و لینک اول است، اما این‌یک غلط و یک دروغ بیش نیست، به این دلیل که سئو و بهینه‌سازی از ورودی صفحه گوگل شروع و تا رسیدن به سبد خرید ختم می‌شود ، و رسیدن به لینک یک در صفحه‌ی اول یکی از مراحل اصلی سئو به حساب می‌آید اما به کل ختم نمی‌شود.

با انتخاب یک کلمه‌ی کلیدی درست، شما می‌توانید ورودی زیادی از سمت گوگل جذب کنید، علاوه بر جذب ورودی می‌توانید به هدف دلخواهتان برسید.

اغلب افراد بنا به دلایل زیر علاقه‌مند سئو کردن سایت‌های خود هستند:

  • افزایش بازدید
  • افزایش فروش
  • کاهش رنک الکسا

این وظیفه‌ی شما به‌عنوان یک متخصص است که تشخیص دهید مشتری شما کدام‌یکی از موارد فوق را نیاز دارد.

چرا seo ؟

سئو چیست؟

قطعاً هر کسب‌وکاری که سئو نکند با هزینه‌های عجیبی روبرو خواهد شد، بدون داشتن وب‌سایت هم می‌توان کسب درآمد داشت، اما اصولی‌ترین راه داشتن سایت است، هنگامی‌که شما سایت دارید، توانایی جمع‌آوری اطلاعات مشتریان خود را به‌راحتی خواهید داشت.

اما یک سؤال مجدد که دوستان می‌پرسند، من سایت دارم، اما علاقه دارم تبلیغات داشته باشم و سئو برای من کاربردی نیست، فروش می‌توانم داشته باشم؟ باید در جواب این سؤال به این فکر کنیم که تبلیغات مادامی‌که در حال اجراست برای شما فروش خواهد داشت و هنگامی‌که تبلیغات شما تمام شود فروشی نخواهید داشت، اما در فرآیند سئو شما ورودی ثابت و منظمی از سمت گوگل می‌توانید داشته باشید.

یک نکته‌ی مهم را به یاد داشته باشید که استفاده کردن از تبلیغات در کنار seo می‌تواند به رشد بیشتر کسب‌وکار شما کمک کند.

من سایتی برای seo کردن ندارم، چگونه می‌توانم سئو کنم؟

شما بدون داشتن سایت هم می‌توانید سئو کنید، سایت‌های وب 2 به شما کمک می‌کنند که یک سایت کامل داشته باشید، برای مثال ویرگول یک سایت وب 2 ایرانی است که اغلب افراد بدون هزینه کردن، به‌صورت رایگان یک پروفایل ایجاد می‌کنند و تمام فرآیندهایی که در سئو اهمیت دارد را در سایت ویرگول رعایت می‌کنند ، اما چند نکته در رابطه با این کار :

  • شما توانایی فروش مستقیم و هدایت کاربر به صفحه‌ی خرید در ویرگول را ندارید ، از لینک‌های همکاری در فروش باید استفاده کنید.
  • شما در این مدل سایت‌ها قادر به گرفتن ایمیل و اطلاعات کاربران به‌صورت منظم نخواهید بود.
  • محدودیت‌هایی و معایب زیادی در این روش برسر راه شما وجود دارد.

در ویرگول و سایر سایت‌های وب 2، زیرساخت سئو تکنیکال که مربوط به سئو در پایه‌ی سایت است رعایت شده، شما سئو داخلی و سئو خارجی را باید به‌درستی انجام دهید تا به نتایج کاملی برسید.

سئو تکنیکال چیست ؟

به مجموعه فرایندهایی مانند فعال‌سازی گواهی ssl برای، داشتن https ، افزایش سرعت لود سایت، بهینه بودن سایت و …. که در دوره به‌صورت کاملاً تخصصی به تک تک اجزای آن خواهیم پرداخت ، سئو تکنیکال گفته می‌شود.

سئو داخلی چیست ؟

به مجموعه فرایندهایی مانند تولید محتوا، لینک سازی داخلی و …. که در دوره به‌صورت تخصصی به نکات حرفه‌ای تک تک موارد پرداخته می‌شود، سئو داخلی گفته می‌شود.

سئو خارجی چیست ؟

ساخت بک لینک، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و … که در خارج از سایت شما انجام می‌شود، سئو خارجی گفته می‌شود و در دوره به‌صورت مفصل راجع به تمام بخش‌های آن به‌صورت تخصصی صحبت خواهیم کرد.

اما یک توصیه مهم

شما می‌توانید از سایت‌های وب 2 برای سئو استفاده کنید و به خواسته‌های خود برسید، اما مهم‌ترین و منظم‌ترین حالت، حالتی است که شما یک وب‌سایت شخصی داشته باشید و با استفاده از وب‌سایت شخصی خود، اطلاعات تماس مخاطبان خود را به‌دست آورید.

فرض کنید در ویرگول شما فعالیت بالایی دارید و نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرده‌اید، اگر پروفایل شما در ویرگول مسدود شود، چه راه ارتباطی با کاربران خوددارید؟

اما همین موضوع را در سایت در نظر بگیرید، اگر سایت شما فیلتر شود، شما مجموعه منظمی از اطلاعات مانند شماره تماس، ایمیل و … از کاربران خوددارید که با ارسال پیام می‌توانید اطلاع‌رسانی کنید پایگاه جدید ارتباطی شما کجاست.

سایت‌های غیر وردپرسی را چگونه سئو کنیم؟

سایت شما مهم نیست که وردپرس باشد کد نویسی اختصاصی یا CMS های مختلف مانند جوملا و … باشد ، اگر استانداردهایی که برای سایت ازلحاظ بهینه بودن رعایت شود قطعاً می‌توانید نتایج عالی از سئو بگیرید، اگر به سایت‌ها دقت کنید بعضاً متوجه نمی‌شوید که از چه CMS استفاده می‌کنند، این امر برای سئو هم مهم نیست.

گوگل و سایر موتورهای جستجوگر توانایی شناسایی کدهای خام سایت شمارا ندارند و کدهای پردازش‌شده را موردبررسی قرار می‌دهند.

یعنی شما باید گوگل را یک کاربر واقعی در نظر بگیرید که هنگام ورود به سایت شما ریزبه‌ریز جزئیات را زیر نظر می‌گیرد.

سئو سایت‌های وردپرسی

سایت وردپرسی را چگونه سئو کنیم؟

در جواب این سؤال اکثر افراد به این فکر فرو می‌روند که افزونه‌های سئو وردپرس صد در صد سایت‌هایشان را سئو می‌کنند، اما این دید، یک دید کاملاً اشتباه است زیر افزونه‌های سئو، تنها به سئو محتوایی شما کمک می‌کنند و راهنمای شما خواهند بود، شما هرگز نباید وارد این دام شوید که افزونه‌های سئو، مانند یوست سئو و …. می‌توانند سایت شمارا کامل سئو کنند.

پیشنهاد می‌کنم برای درک بهتر این موضوع مقاله‌ای در رابطه با افزونه‌های سئو وردپرس سایت شمارا سئو نمی‌کنند را مطالعه ف