ابزارهای افزایش راندمان و بهره‌وری بدون افزایش نیرو و سرمایه

در ایام دورکاری و کرونایی به این فکر افتادم که روشی که خودم برای افزایش راندمان و بهره‌وری بدون افزایش نیرو و سرمایه را به کاربردم به شما بزرگواران بیاموزم.
این تجربه بر اساس نوع فعالیتی که دارم و آموزش‌هایی که دیده‌ام به‌دست آمده است.

پیش‌نیاز رسیدن به هدف مطلوب یا همان افزایش راندمان و بهره‌وری تکرار و تمرین موارد زیر است و بدون تکرار و تمرین کردن، این موارد به ضمیر ناخودآگاه شما رسوخ نخواهند کرد و خواندن این مطلب برای شما نتیجه‌بخش نخواهد بود.
پیشنهاد من به شما این است که همراه خود کاغذ و قلم یا بستری برای مکتوب سازی ایده‌های خود داشته باشید و ایده‌ها و افکار خود را حتماً عملی کنید.

پیشنهاد : تهیه یک جایزه!

در صورت رسیدن به نقطه‌ی مثبت در آموزش‌ها حتماً برای خود یک جایزه تهیه نمایید. جایزه شما هرچند کوچک باشد ، اما یک محرک و نیروزا برای شما خواهد بود.

بعد از گذراندن پیش‌نیازها و پیشنهاد‌ها وقت این است که به 7 نکته مهم برای افزایش راندمان و بهره‌وری بپردازیم.

1. برای خود ارزش قائل شوید.

بسیاری از ما خود را فردی ضعیف و بی‌استعداد می‌پنداریم و این امر باعث می‌شود که نتایج خوبی از گفته‌ها و ابزارهای خود نگیریم. پس برای خود، وقت خود، سرمایه و نیروی کار خود ارزش قائل شویم. شما به هر میزان که خود را کوچک و فردی ناتوان قلم داد کنید، از کارهای خود عقب می‌مانید و در اغلب اوقات افرادی نالایق جایگزین شما خواهند شد.

2. عامل درونی

به‌دوراز هرگونه برداشتی نسبت به عوامل محیطی، خود را عامل رشد و شکست قلم داد کنیم، همان‌گونه که مولانا در چند هزار سال قبل اشاره داشت.
بیرون زتو نیست آنچه در عالم هست / از خود به طلب هر آنچه خواهی که تویی

3. اصل شایستگی وجودی

در مدیریت کارها خود هراندازه که به خودمان ایمان و باور داشته باشیم به نتیجه درست می‌رسیم. پس توجه ویژه‌ای به اصلاح کردن رفتارهای خود کنیم. این امر طبیعی است که تغییر سخت است و برای اغلب ما این باور غلط جاافتاده است که مقصر تمام اتفاقات شخصی دیگر است و معصوم و بی‌گناه هستیم.

4. اصل علت و معلول

به این نکته توجه داشته باشیم که هرچه در افکار ما می‌گذرد می‌تواند به محیط بیرون ساتع شود و به حقیقت بپیوندد. پس با اصلاح کردن افکار خود می‌توانیم اتفاق‌های بسیار عالی رقم بزنیم.

5. اصل شناخت

به توانایی‌ها ، محدودیت‌ها ، نقاط قوت و ضعف خود تسلط کافی داشته باشیم و بدانیم که چه‌کاری با روحیات و ذهنیات ما سازگاری دارد.

6. اصل کلام

به کلام خود تسلط کافی داشته باشیم زیرا موج زیادی از انرژی را در بردارد، می‌تواند موارد مثبت یا منفی برای ما به ارمغان آورد.

7. اصل فراوانی

بر این باور باشیم که خداوند تحت هر شرایطی روزی ما را فراهم می‌کند و از وجود رقیبان سرسخت نترسیم و دست از کار کردن نکشیم.
پیشنهاد من به شما این است که قبل از استفاده از هر ابزاری برای رشد خود به این 7 اصل توجه کنید و سعی به تقویت کردن این اصول داشته باشید.

حال وقت معرفی ابزارهای کاربردی رسیده است.

1. ToDo

preview1 1

بسیاری از فعالیت‌های ما نیاز به این دارد که یک روند ثابت و تکراری را طی کند. برای کاهش فشار از روی ذهن خود می‌توانید یک چک‌لیست داشته باشید که بجای فکر کردن به‌کارهای تکراری به کیفیت و خلاقیت برای آن کار بپردازید.
برای درک بهتر این نرم‌افزار مثال رفتن به سفر را در نظر بگیرید. برای رفتن به سفر به اقلامی مانند لباس، لوازم شخصی مانند حوله مسواک، خمیردندان، شناسنامه، دفترچه بیمه، مدارک شناسایی، در صورت استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی نیاز به همراه داشتن بلیت و …. داریم، اگر ما سفرهای زیادی انجام می‌دهیم، در تمامی سفرها این موارد به‌صورت ثابت نیاز می‌شوند، پس برای اینکه فراموش نکنیم چه مواردی را با خود ببریم با داشتن چک‌لیست و اماده‌سازی موبه‌موی اقلام می‌توانیم فشار ذهنی خود را کاهش دهیم.

نرم‌افزار کاربردی ToDo در ابتدا بانام wunderlist فعالیت د