ابزارهای افزایش راندمان و بهره‌وری بدون افزایش نیرو و سرمایه

در ایام دورکاری و کرونایی به این فکر افتادم که روشی که خودم برای افزایش راندمان و بهره‌وری بدون افزایش نیرو و سرمایه را به کاربردم به شما بزرگواران بیاموزم.
این تجربه بر اساس نوع فعالیتی که دارم و آموزش‌هایی که دیده‌ام به‌دست آمده است.

پیش‌نیاز رسیدن به هدف مطلوب یا همان افزایش راندمان و بهره‌وری تکرار و تمرین موارد زیر است و بدون تکرار و تمرین کردن، این موارد به ضمیر ناخودآگاه شما رسوخ نخواهند کرد و خواندن این مطلب برای شما نتیجه‌بخش نخواهد بود.
پیشنهاد من به شما این است که همراه خود کاغذ و قلم یا بستری برای مکتوب سازی ایده‌های خود داشته باشید و ایده‌ها و افکار خود را حتماً عملی کنید.

پیشنهاد : تهیه یک جایزه!

در صورت رسیدن به نقطه‌ی مثبت در آموزش‌ها حتماً برای خود یک جایزه تهیه نمایید. جایزه شما هرچند کوچک باشد ، اما یک محرک و نیروزا برای شما خواهد بود.

بعد از گذراندن پیش‌نیازها و پیشنهاد‌ها وقت این است که به 7 نکته مهم برای افزایش راندمان و بهره‌وری بپردازیم.

1. برای خود ارزش قائل شوید.

بسیاری از ما خود را فردی ضعیف و بی‌استعداد می‌پنداریم و این امر باعث می‌شود که نتایج خوبی از گفته‌ها و ابزارهای خود نگیریم. پس برای خود، وقت خود، سرمایه و نیروی کار خود ارزش قائل شویم. شما به هر میزان که خود را کوچک و فردی ناتوان قلم داد کنید، از کارهای خود عقب می‌مانید و در اغلب اوقات افرادی نالایق جایگزین شما خواهند شد.

2. عامل درونی

به‌دوراز هرگونه برداشتی نسبت به عوامل محیطی، خود را عامل رشد و شکست قلم داد کنیم، همان‌گونه که مولانا در چند هزار سال قبل اشاره داشت.
بیرون زتو نیست آنچه در عالم هست / از خود به طلب هر آنچه خواهی که تویی

3. اصل شایستگی وجودی

در مدیریت کارها خود هراندازه که به خودمان ایمان و باور داشته باشیم به نتیجه درست می‌رسیم. پس توجه ویژه‌ای به اصلاح کردن رفتارهای خود کنیم. این امر طبیعی است که تغییر سخت است و برای اغلب ما این باور غلط جاافتاده است که مقصر تمام اتفاقات شخصی دیگر است و معصوم و بی‌گناه هستیم.

4. اصل علت و معلول

به این نکته توجه داشته باشیم که هرچه در افکار ما می‌گذرد می‌تواند به محیط بیرون ساتع شود و به حقیقت بپیوندد. پس با اصلاح کردن افکار خود می‌توانیم اتفاق‌های بسیار عالی رقم بزنیم.

5. اصل شناخت

به توانایی‌ها ، محدودیت‌ها ، نقاط قوت و ضعف خود تسلط کافی داشته باشیم و بدانیم که چه‌کاری با روحیات و ذهنیات ما سازگاری دارد.

6. اصل کلام

به کلام خود تسلط کافی داشته باشیم زیرا موج زیادی از انرژی را در بردارد، می‌تواند موارد مثبت یا منفی برای ما به ارمغان آورد.

7. اصل فراوانی

بر این باور باشیم که خداوند تحت هر شرایطی روزی ما را فراهم می‌کند و از وجود رقیبان سرسخت نترسیم و دست از کار کردن نکشیم.
پیشنهاد من به شما این است که قبل از استفاده از هر ابزاری برای رشد خود به این 7 اصل توجه کنید و سعی به تقویت کردن این اصول داشته باشید.

حال وقت معرفی ابزارهای کاربردی رسیده است.

1. ToDo

preview1 1

بسیاری از فعالیت‌های ما نیاز به این دارد که یک روند ثابت و تکراری را طی کند. برای کاهش فشار از روی ذهن خود می‌توانید یک چک‌لیست داشته باشید که بجای فکر کردن به‌کارهای تکراری به کیفیت و خلاقیت برای آن کار بپردازید.
برای درک بهتر این نرم‌افزار مثال رفتن به سفر را در نظر بگیرید. برای رفتن به سفر به اقلامی مانند لباس، لوازم شخصی مانند حوله مسواک، خمیردندان، شناسنامه، دفترچه بیمه، مدارک شناسایی، در صورت استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی نیاز به همراه داشتن بلیت و …. داریم، اگر ما سفرهای زیادی انجام می‌دهیم، در تمامی سفرها این موارد به‌صورت ثابت نیاز می‌شوند، پس برای اینکه فراموش نکنیم چه مواردی را با خود ببریم با داشتن چک‌لیست و اماده‌سازی موبه‌موی اقلام می‌توانیم فشار ذهنی خود را کاهش دهیم.

نرم‌افزار کاربردی ToDo در ابتدا بانام wunderlist فعالیت داشت، که ماکروسافت امتیاز این اپلیکیشن را خریداری و با اپلیکیشن ToDo شروع به فعالیت حرفه‌ای کرد.

2. Toggl

Toggl service Logo1 1

برای بسیاری از ما انجام دادن کارها در دقیقه 90 است که سبب ایجاد تأخیر می‌شود. ابزار کاربردی تاگل به ما کمک می‌کند تا یک زمان مشخص از انجام یک کار داشته باشیم.
برای درک این ابزار فرض کنید شما قرار است یک مقاله در حوزه تخصصی خودتان بنویسید، استفاده از تاگل به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید برای نوشتن یک مقاله چند دقیقه وقت نیاز دارید، تخمین‌هایی که خودمان بدون استفاده از ابزار می‌زنیم اغلب نمی‌توانند به‌صورت دقیق باشند.

آموزش کار کردن با ابزار toggl

3. Terello

trello logo1 1

یک ابزار بسیار کارآمد برای مدیریت کردن کارهای گروهی است که به‌صورت دقیق می‌توانید شرح وظایف افراد تیم خود را لیست کنید، توضیحات مربوط به هر کار، چک‌لیست انجام کار، اعضایی که موظف به انجام کارها هستند، ضمیمه‌های کارها و … را می‌توانید در ترلو برای یک دیگر به اشتراک بگذارید.
شاید بگویید در اینستاگرام و تلگرام و …. نیز می‌شود این فعالیت انجام شود. به این دلیل استفاده از این ابزار را پیشنهاد می‌کنم که پیوستگی و نظم دارد و پیامی ردوبدل نمی‌شود، به همین دلیل کارها نادیده گرفته نمی‌شوند. (این ابزار امکان کامنت گذاشتن و توضیح دادن را دارد.)

آموزش کار کردن با ابزرا Terello

4. Mono Task

برای نتیجه گرفتن از کارها بهتر است برای مدت طولانی بر روی یک مورد تمرکز کنیم. مثلاً برای افزایش فالوور اینستاگرام تولید محتوا می‌کنیم. بجای روزانه تولید کردن محتوا، یک روز قبل مطلب را آماده کنیم و کم‌کم عادت تولید محتوا را به‌صورت هفتگی داشته باشیم. یعنی محتوای یک هفته را در یک روز آماده کنیم.مثلاً روز شنبه وقت آماده‌سازی کل پست‌های یک هفته اینستاگرام است.
با استفاده از ابزارهای کاربردی مانند تاگل این نکته را میدانیم که آماده‌سازی هر محتوای اینستاگرام حدود نیم ساعت زمان نیاز دارد، یعنی ما در عرض 3 ساعت و 30 دقیقه تمام پست‌های اینستاگرام یک هفته خود را می‌توانیم آماده کنیم.
این مورد که در یک روز تمام تمرکز خود را بر روی تولید محتوا داشته باشیم، قطعاً بازخورد بهتری برای ما به همراه خواهد داشت.
آما یک نکته من 3 ساعت و 30 دقیقه برای پست‌هایم وقت می‌گذارم و باقی ساعت کاری و باقی روزم خالی می‌شود، پیشنهاد من این است که اگر قرار است فرض مثال شما 8 ساعت کارکنید، با اینستاگرام حدود نصف ساعت کاری خود را پرکرده‌اید و نصف دیگر را می‌توانید با یک کار دیگر پرکنید، به این نکته توجه کنید که ابتدا یک مورد را کامل کنید و سپس به سراغ مورد دوم بروید.

5. چگونه از کارهای تکراری خسته نشویم؟

برای تکراری نشدن و خسته نشدن بهترین کار در صورت امکان تغییر محیط کار است یا انجام دادن کارهای متنوع در صول یک هفته است (در طول روز mono task عمل کنید.)، برای خود یک هفته با برنامه‌های متفاوت آماده کنید، این کار خستگی شمارا کاهش می‌دهد.

پیشنهاد می‌شود از دوره رایگان سئو یا آموزش کار با اینستاگرام استفاده کنید.

سخن پایانی

لطفاً با دقت تمام ابزارها و نکات را به برداشت خود یادداشت کنید و از اینکه شاید استفاده از ابزار را فراموش کنید نگران نباشید، با تکرار و تمرین مکرر قطعاً به نتایج شگفت‌انگیزی خواهیم رسید. اگر شما نکته‌ای برای افزایش راندمان و بهره‌وری دارید، در قسمت کامنتها برای اطلاع بیشتر به اشتراک بگذارید.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *